Kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám?

Kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám? Co zvolit?


Kotlíkové dotace nejsou jediným dlouhodobým dotačním programem pro zlepšení technického stavu budov. Vedle nich zde máme souběžně probíhající Novou zelenou úsporám. Velké množství dotazů pak pochopitelně směřuje k ne zcela pochopeným pravidlům „kteréže ty dotace si mám vlastně vybrat?“

Více se dočtete v online článku http://vytapeni.tzb-info.cz/kotlikove-dotace/14059-kotlikove-dotace-nebo-nova-zelena-usporam-co-zvolit

Opravdu v novém kotli spálíme méně paliva než ve starém?

Kotlíková kalkulačka – Opravdu v novém kotli spálíme méně paliva než ve starém?

http://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-tuhymi-palivy/13993-kotlikova-kalkulacka-opravdu-v-novem-kotli-spalime-mene-paliva-nez-ve-starem

Detektor oxidu uhelnatého pro domácnosti

Proč je oxid uhelnatý nebezpečný?

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn, bez chuti a zápachu vznikající při nedokonalém spalování, tj. bez dostatečného přístupu vzduchu. Jeho vysoká koncentrace ve spalinách může vést k otravě končící smrtí. Odhaduje se, že si otrava oxidem uhelnatým vyžádá každý rok v České republice až 300 obětí, viz informace z tisku zde.

Největší riziko otrav spalinami hrozí u plynových spotřebičů, u kterých je odvod spalin prakticky stále propojen s prostorem instalace spotřebiče, kde míra rizika závisí na kvalitě odvodu těchto spalin. Na níže uvedeném obrázku se jedná o kategorii spotřebičů A a B, která vyžaduje pravidelný servis. Typickým příklad je plynový kotel.

 Eon-co-alarmy-kategorie-spotrebicu-schema-big

Jak CO Alarm funguje?

Alarm najde své uplatnění ve všech domácnostech, typicky u plynových bojlerů a karmy. Využijete ho ale také u krbů, kde může nastat stejný problém při nedostatečném odtahu komínu, tedy na chatách, chalupách a ostatních rekreačních zařízeních. Kromě toho jej využijete i v garážích, kde se může oxid uhelnatý koncentrovat ze spalin vašeho automobilu. Nabízený CO alarm je vybaven nejnovější technologií elektrochemických článků zajišťující dokonalou přesnost detekce oxidu uhelnatého a spolehlivost trvající 7 let garantované životnosti přístroje při běžném provozu. Tato technologie je oficiálně schválená a vyhovuje přísným požadavkům evropské normy EN 50291:2001 pro domácí alarmy detekující oxid uhelnatý.

  • CO alarm značky Honeywell patří mezi nejlepší přístroje na trhu
  • Šestiletá záruka na funkčnost napájení a až sedmiletá životnost detektoru CO
  • Výjimečná detekční technologie založená na elektrochemickém článku
  • Zvuková indikace a výstražné blikání
  • Snadná montáž a použití
  • Funkce automatického nastavení čidla zajišťuje naprostou přesnost

Instalace a životnost

Alarm jednoduše připevníte na zeď použitím závěsné soupravy, která je součástí balení bez potřeby jakéhokoliv zásahu do elektrického vedení. Po dobu životnosti alarmu není třeba jakékoliv údržby, baterie je integrovaná a není třeba ji po celou dobu vyměňovat.

  • Žádné vyměňování baterií nebo senzorů
  • Žádné připojování na elektrické rozvody
  • Bez nutnosti výměny čidel
  • Bez napájení z elektrické sítě
  • Alarm je dodáván s již vloženými bateriemi, které nelze vyjmout
  • Instalaci CO alarmu doporučujeme přímo v místnosti nebo v její blízkosti, kde se nachází váš plynový kotel, karma, ohřívač vody nebo jiný spalovací zdroj.

Alarm vám odborně nainstalujeme, více informací na te. 571 445 343 nebo 4daf@seznam.cz

Jak zvolit správný plynový kotel

Topení zemním plynem je stejně komfortní jako topení elektřinou a zatím také levnější. Ještě vyšších úspor dosáhneme, máme-li zateplenou nemovitost a spolehneme se na moderní typy kotlů – kondenzační.

Stacionární kotel se hodí pro vytápění rodinného domu. Vytápí systémem bez čerpadla (velké dimenze trubek, velký objem vody v systému, otevřená expanzní nádoba). Oběh vody funguje samovolně její rozdílnou teplotou (tzv. samotížný kotel), topnou vodu do radiátorů tedy nemusí rozvádět elektrická energie. Kotel obvykle stojí na zemi v technické místnosti nebo v kotelně.

Závěsný kotel kombinovaný s nepřímotopným bojlerem je vhodný pro rodinný dům s vyššími nároky na spotřebu teplé vody. Do bytů s umístěním v koupelně či v kuchyni se hodí kombinovaný kotel zajišťující vytápění i průtokový ohřev vody.

Investice a úspora

Počáteční investice se podle typu kotle pohybuje v době slevových akcí od 35 000 Kč výše v případě závěsných kotlů, stacionární bývají téměř 2x dražší. Při nákupu si ale nechejme poradit od odborníka, který vyhodnotí tepelné ztráty objektu i výkon kotle.

Kondenzační kotel běžně provozujeme do 60 °C, tak funguje kondenzačně a dosahuje úspor. Zužitkuje totiž i teplo, které u starých konvenčních kotlů uniká do komína, čímž proti nim šetří 20 % spotřeby plynu. Pracuje s nižší teplotou vody v radiátorech, rozumí si proto s nízkoteplotními systémy – je vhodné ho doplnit např. podlahovým vytápěním. Tehdy výrobci slibují snížení spotřeby plynu až o 30 %.

Šetřit plynem můžeme i správným ovládáním teploty. K její regulaci slouží prostorové termostaty připevněné na zdi, které umožňují nastavit různé vytápěcí režimy pro období dovolené, večerní hodiny apod.

Kombinací prostorového termostatu s ekvitermním regulátorem ovládáme teplotu v interiéru s ohledem na venkovní teplotu. Při propojení s daty z interiéru počítač vyhodnotí, jak moc a kdy je třeba topit. Kotel můžeme řídit díky ovládacímu systému i přes internet.

Výběr dodavatele

Plánujeme-li ke své nemovitosti zřídit plynovou přípojku, je důležité, aby místo, v němž žijeme, bylo plynofikováno. Pokud ano, kontaktujeme společnost distribuující zemní plyn v oblasti našeho bydliště (nalezneme např. na http://e-energie.cz). Lze tak učinit osobně, nebo e-mailovým formulářem, který nalezneme na webu distributora – Žádost o připojení k distribuční soustavě.

Se spádovým distributorem si domluvíme podmínky připojení zemního plynu a po zřízení plynovodní přípojky sepíšeme Smlouvu o připojení k distribuční soustavě.

Zároveň s ním můžeme sepsat Smlouvu o sdružených službách dodávky plynu, lze ale zvolit jiného dodavatele, zejména nabízí-li levnější služby. Smlouvu o sdružených službách dodávky plynu sepíšeme raději na dobu neurčitou s danou výpovědní lhůtou, abychom bez případných sankcí mohli kdykoli přejít k levnějšímu dodavateli.

Nejsme-li spokojeni se současným dodavatelem plynu, musíme dát nejprve výpověď tomu stávajícímu, a to podle dříve uzavřených smluvních podmínek a nejlépe ještě před zahájením topné sezóny. Proces totiž trvá i několik měsíců. Poté uzavřeme smlouvu s novým dodavatelem, který ve většině případů za nás veškeré technické a administrativní úkony po podpisu smlouvy vyřídí.

Povinnosti majitele plynového spotřebiče

Každý majitel nemovitosti vytápěné plynovým kotlem má před spuštěním plynového kotle nechat provést tzv. výchozí revizi, poté jednou ročně povinnou kontrolu spalinových cest.

Každý třetí rok má být místo ní provedena tzv. provozní revize. Je dobré vyplnit povinnou zprávu o kontrolách i revizích (rozdíl je v zaměření a rozsahu) pro případ např. požáru.

Z důvodu bezpečného a úsporného provozu (vyčištěný kotel má mnohem nižší spotřebu plynu a vyšší účinnost při spalování) doporučujeme nechat si spotřebič prohlédnout jedenkrát ročně. Běžná cena za kontrolu a čištění plynového spotřebiče před topnou sezónou začíná zhruba na 600 Kč. Liší se podle typu spotřebiče a záleží také na pracnosti, případné výměně náhradních dílů a podobně. Nicméně tato cena se majiteli spotřebiče vrátí jednak nižší spotřebou paliva, ale také jistotou, že je spotřebič bezpečný a neohrožuje svým provozem obyvatele domácnosti.

http://www.daf-innova.cz/servis-a-revize/cenik-servisnich-cinnosti

Změny v TPG 704 01

Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách

viz http://vytapeni.tzb-info.cz/normy-a-pravni-predpisy-vytapeni/10414-zmena-z1-tpg-704-01-odberna-plynova-zarizeni-a-spotrebice-na-plynna-paliva-v-budovach

Topná sezóna je tu!

Příprava otopného systému ve vašem domě nebo bytě na sezónu

 viz http://vytapeni.tzb-info.cz/10407-priprava-otopneho-systemu-ve-vasem-dome-nebo-byte-na-sezonu

 

Ohřev vody v domácnostech

Tipy pro hygienický ohřev vody v domácnosti - pozor na nebezpečné bakterie

viz http://voda.tzb-info.cz/provoz-a-udrzba-voda-kanalizace/10082-tipy-pro-hygienicky-ohrev-vody-v-domacnosti-pozor-na-nebezpecne-bakterie

Na seznamu doporučených výrobků pro kotlíkové dotace (SVT) není kotel, který by neplnil podmínky programu Zdroj: http://vytapeni.tzb-info.cz/kotlikove-dotace/14502-na-seznamu-doporucenych-vyrobku-pro-kotlikove-dotace-svt-neni-kotel-ktery-by-neplnil-podmi

Kotel slovenského výrobce  ATTACK, který byl prověřován Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR) na základě podnětu z Asociace podniků topenářské techniky, splňuje dle dalšího (arbitrážního) posudku z nezávislé akreditované zkušebny požadované hodnoty (pro spalování hnědého uhlí a dřevěných pelet), a tak i podmínky dotace.

Potvrdil to arbitrážní posudek, který na vyžádání ze strany SFŽP ČR doložil výrobce kotle a který měl rozhodnout o případném setrvání kotle na seznamu doporučených výrobků podpořených z kotlíkových dotací.

Více na: 

http://vytapeni.tzb-info.cz/kotlikove-dotace/14502-na-seznamu-doporucenych-vyrobku-pro-kotlikove-dotace-svt-neni-kotel-ktery-by-neplnil-podminky-programu

Kontaktujte nás

Kancelář a účtárna

1daf@seznam.cz

+420 571 445 343

Revize plynových zařízení a tlakových nádob

4daf@seznam.cz

+420 734 502 204

Servisní technik plynových zařízení

1daf@seznam.cz

+420 733 322 189, 605 349 039

Údaje o firmě

Sídlo firmy

Huslenky 643, 756 02 Huslenky

Kancelář firmy

Podsedky 285, 755 01 Vsetín

DAF INNOVA s.r.o. zapsána v obchodním rejstříku, vedeného Krajským soudem v Ostravě oddíl C, vložka 25973

IČ: 26827930
DIČ: CZ26827930